21 november – 9 januari

Stipendiat 2010: Jenny Yurshansky

Jenny Yurshansky: Forever Yours, 2008

Jenny Yurshansky:

 ”Jag använder mig ofta av negativa rum och utsuddning, i form av slutledningar, för att fastställa det som är bekant genom att först klargöra vad som inte är bekant.”

Jenny Yurshanskys verk gestaltar politiskt laddade ämnen men talar samtidigt till betraktarens kroppsliga och sinnliga erfarenhet. Hon använder ett reducerat formspråk, som om hon vill skärpa betraktarens iakttagelseförmåga genom att sudda ut och ta bort snarare än att skruva upp volymen. I Projection (I Have A Dream) återger hon Martin Luther Kings historiska tal i en affisch där budskapet enbart anas genom de kvarlämnade punkterna och prickarna.  I This Is Only A Test förlorar det normgivande och korrekta sin funktion när tretton olika färgtester som används för att ställa in dator- och tv-skärmar enligt rådande standard projiceras ovanpå varandra. I Forever Yours omvandlas en förtrolig hälsning till en standardiserad fras som varje besökare bär med sig hem.

Jenny Yurshanskys praktik omfattar skulptur, installationer och platsspecifika interventioner. Hon har medverkat i en rad utställningar i framför allt USA och Sverige, senast i en separatutställning på Galleri Rostrum i Malmö 2010. Jenny Yurshansky är född 1979 i Rom och bor och verkar i Los Angeles och i Stockholm. Hon är utbildad vid University of California Irvine och Konsthögskolan i Malmö.

Dan Wolgers, konstnär och ledamot i Maria Bonnier Dahlins Stiftelses styrelse:

"Ryssland sitter ihop med Östeuropa. Östeuropa sitter ihop med Västeuropa som sitter ihop med Italien som sitter ihop med Rom. Rom sitter ihop med Jenny Yurshansky. Jenny Yurshansky sitter ihop med Nordamerika som sitter ihop med USA. USA sitter ihop med Kalifornien som sitter ihop med LA och Jenny. Yurshansky och LA sitter ihop med Malmö konsthögskola som sitter ihop med Jenny. Yurshansky sitter ihop med Jenny som sitter ihop med Yurshansky. Jenny och Yurshansky sitter ihop. Mellan Jenny och Yurshansky sitter konsten ihop, i mellanrummet. I avståndet mellan Jenny och Yurshansky sitter konsten ihop. Konsten sitter ihop med mellanrummet och i mellanrummet sitter Jenny. Yurshansky sitter ihop med konsten. Konsten sitter ihop med världen som omger Jenny Yurshansky. Mellan Jenny och Yurshansky snurrar en guldtråd som skapar en osynlig rymd i en osynlig tid. Det är konstens rumtid där hennes konsthändelser äger rum här och nu på världslinjen – eller inte."

Jenny Yurshansky

Jenny Yurshansky, This Is Only A Test, 2009